Gluténérzékenység és társult betegségek – Mire érdemes figyelni?

Cimkék:  
táplálkozás, 
Kategória:  
#étkezés,

A gluténérzékenység nem csupán emésztési problémákat okozhat, hanem számos más betegséggel is összefügghet, mint például a cukorbetegség, laktózintolerancia, vérszegénység vagy különféle autoimmun rendellenességek.

 

Cukorbetegség: A hasnyálmirigy enzimtermelése

 
A coeliakiások mintegy 10-40%-ának hasnyálmirigye nem termel elegendő mennyiségű emésztő enzimet. Ennek oka az, hogy a hasnyálmirigy enzimtermelését a vékonybél sejtjei által termelt hormonális vegyületek serkentik. Ezek a sejtek a coeliakia kezdetén már károsulnak, így nem képesek serkenteni a hasnyálmirigyet, így az nem termel elegendő emésztő enzimet, valamint csökken az aminosavak felszívódása.
 

Laktózintolerancia (Tejcukor-érzékenység)

 
A laktóz a tejben található, „tejcukor". Felszívódás közben, a vékonybelek hámjában található laktáz enzim szőlőcukorra és galaktózra bontja. A bélbolyhok felületén zajlik a tejcukor bontása is. Ha a bélbolyhok károsodnak, ez a folyamat is zavart szenved.
 

Májkárosodás

 
A coeliakiás betegek májkárosodásának egyik oka, a bél kórosan megnövekedett áteresztése révén a keringésbe bekerülő nagy mennyiségű méreganyag.
 
Növekedési zavar, csontritkulás, csontlágyulás, csökkent csontállomány, angolkór.
A coeliakiás gyermekeknél gyakorta észlelt alacsony termet részben az alacsony IGF-1-szinttel hozható összefüggésbe. Az inzulin csontnövekedési faktorként működik, serkenti az aminosavak felvételét és a kollagén-szintézist.
 
A felnőttkori coeliakiában: a csökkent csontsűrűség hátterében a Ca-Mg csökkent felszívódása áll, melynek oka a vékonybél csökkent boholy felszíne és a fel nem szívódó zsírsavak, és a D-vitamin-raktárak felgyorsult kiürülése.
 

Fogzománc hibás fejlődése, szájüregi fekélyek

 
A fogorvosi gyakorlatban a maradandó fogak zománcának elmaradása és a szájnyálkahártya fekélyes megbetegedései vetheti fel coeliakia gyanúját.
 

Vérszegénység, vas/folsav hiány, érproblémák

 
Rézhiányban a vas nem tud beépülni a hemoglobinba, vérszegénység alakul ki. A sérült bélnyálkahártya a vasat és vitaminokat alig képes felszívni, vashiányos vérszegénység (anaemia) inkább gyermekekben, folsavhiány többnyire felnőttekben lép fel. Emellett gyengül az immunválasz, csökken az érfalak rugalmassága, növekszik a vér koleszterin-, és homocysztein szintje, ami az érelmeszesedés egyik hajlamosító tényezője.
 

Sjögren-szindróma

 
Több szervrendszert érintő autoimmun betegség. Főként szem- és szájszárazsággal, valamint reumatológiai tünetekkel járó fájdalmas tünet együttes. A reumatológiai betegségek között tartják nyilván!
 
Ha az immunrendszeri sejtek támadása nyomán a külső elválasztású (exokrin) mirigyek sejtjei kerülnek veszélybe, akkor ezek - például az orr, tüdő, légcső, nyelőcső, hüvely, húgycső) nedvesítéséért felelős különböző mirigyek - indulnak sorvadásnak. Sicca-szindróma.
 

Pszichológiai problémák

 
Gyakoribb a skizofrénia, mint az egészséges népesség körében. Pszichiátriai szempontból a viselkedési zavarok és a depresszív tünetek kelthetik fel coeliakia gyanúját a hagyományos antidepresszáns kezelésre nem reagáló betegeknél.
 

Nők

 

Gyakoriak a menstruációs panaszok, ovulációk száma is csökkent, így kisebb eséllyel esnek teherbe. Az ösztrogén szint csökkenés feltehetően épp úgy szerepet játszik, mint a kialakult tápanyag- és vitaminhiány. Ennek következménye lehet, hogy a nem diagnosztizált betegek körében gyakrabban fordul elő: vetélés és koraszülés, megrövidül a szoptatási idő, gyakoribb a magzati halvaszületés, nagyobb a perinatalis halálozás arány és fokozottabb a velőcső fejlődési rendellenességek kockázata is.
 

Férfiak

 
A csökkent tesztoszteron szint, abnormális spermák - alacsonyabb sperma szám, csökkent teljesítmény és terméketlenség is gyakori következmény.
 

Limfóma

 
Rosszindulatú daganatok A kezeletlen lisztérzékenység - a sérült bélnyálkahártya, növeli a bélfalban a rosszindulatú nyirokdaganat kockázatát, gyomor és bélrendszeri rosszindulatú betegségeket.
 

Mi lehet a megoldás?

 
A coeliakia gyanújának felmerülése esetén, orvosi diagnózis megállapítása és egyénre szabott terápia mellett.
 
  • Glutén Mentes Diéta, mozgás, napi 2-3 liter tiszta víz fogyasztása
  • Bélnyálkahártya regenerálás
  • Bélflóra helyreállítás: Vastagbélben oldódó, magas baktérium számú probiotikus készítménnyel
  • Jó minőségű, nehézfém mentes telítetlen zsírok (Omega 3 tart.) pótlása
  • Enzimek, aminosavak, ásványi anyagok, nyomelemek, vitaminok, antioxidánsok pótlása.
A fenti készítmények feltétlenül GLUTÉNMENTESEK legyenek!


Szerző: Tasnády Beáta, életmód és táplálkozás tanácsadó

vissza a blogokhoz