A fogyás/alakformálás sikeressége az általános elmélet szerint 70%-ban az étkezésen múlik, de miért nagyon fontos mellé a 30% mozgás is?
Nem véletlen az a mondás, hogy a sikeres fogyás alapja a 70% táplálkozás és 30% mozgás. Gondolj csak bele - hiába edzel az konditeremben maximális erőbedobással, hogyha hazaérve megrohanod a hűtőt és amit találsz benne azt válogatás nélkül felfalod.
A személyi edzők is azt tanácsolják, hogy figyelj a megfelelő mennyiségű és minőségű fehérje-, zsír- valamint a szénhidrátbevitelre, és emellett fogyassz friss zöldégeket. A cukros ételeket, a pék árukat, valamint a süteményeket ajánlott ilyenkor hanyagolnod.
Amikor már eljutottál arra az elhatározásra, hogy eldöntötted - életmódot váltassz - a tested sok megpróbáltatáson fog keresztülmenni, türelmesnek kell lenned a kívánt fogyási cél elérése érdekében. Ekkor nem csak hetekről van szó, hanem hónapokról.
Kezdheted azzal, hogy a lerakódott káros anyagoktól megszabadítod a szervezetedet és áttérsz az olyan ételek fogyasztására, ami könnyen emészthető, illetve még vitaminokban és rostokban is gazdag.
Az ilyen jellegű táplálékok bevitelével eléred a telítettség érzetet, de nem fogod úgy érezni magad, mintha meg sem bírnál mozdulni. Épp ellenkezőleg: a megfelelő étel kiválasztása energiát biztosít egész napra a szervezetednek, javul a közérzeted, s ezzel kezdetét veszi egy egészségesebb életforma kialakulása.
Mit miért fogyasszunk?
Fehérjék
A fehérje a test sejtjeinek építőanyaga, így fogyasztása elengedhetetlen az izmaid fejlődéséhez. Ha izmosodni, szálkásítani szeretnél, akkor az otthoni edzés mellett szükséges elfogyasztanod a napi fehérjeadagodat, mivel ezt testmozgással tudod beépíteni a szervezetedbe. A sovány húsok pl. a csirkemell, pulykamell, marhahús, valamint a halak, tej, tojásfehérje, túró is tartalmaz fehérjét.
Mivel az emésztőrendszered a szilárd tápanyagforrásokra van kitalálva, a táplálékkiegészítőkkel nem lehet pótolni a napi fehérjeadag bevitelt. Ezeket inkább csak kiegészítésként alkalmazd, például közvetlenül edzés után.
Zsírok
Ha hiszed, ha nem zsírra bizony szüksége van az emberi szervezetnek. A zsír testünk egyik legnagyobb energiaforrása, kétszer annyi kalóriát tartalmaz, mint a szénhidrátok.
Kétféle zsírral találkozhatsz a hétköznapokban:
- telített (rossz) zsírok, melyek szénhidráttal kombinálva megakadályozzák, hogy a szénhidrátok az izmokba töltődjenek (ami elhízáshoz vezet),
- telítetlen (jó) zsírok, amiknek csak pozitív tulajdonságai vannak.
Szobahőmérsékleten folyékonyak és főleg növényi forrásokból származnak. Telítetlen zsírokat olajos magvakban, mint például a lenmagolajban, a halolajban, vagy az olivaolajban találhatsz.
Sajnos a hétköznapokban sok olyan ételt fogyasztunk, melyek rossz minőségű ún. feldolgozott, finomított szénhidrátokat tartalmaznak, s ezek nagyon könnyen átalakulnak testzsírrá.
Szénhidrátok
A szénhidrátbevitel során nagyon fontos a minőségre helyezni a hangsúlyt, hiszen az elhízásért legfőképpen a szénhidrátok a felelősek.
Egyszerű és komplex szénhidrátokat különböztetünk meg felépítésük szerint. Az egészséges táplálkozásban a komplex szénhidrátokra van szükséged, mivel az egyszerű szénhidrátok – közismertebb nevükön cukrok – igencsak szeretnek zsírrá átalakulni.
Ennek érdekében fogyassz komplex szénhidrátokat, mint például: rizsféléket, zabpelyhet, teljes kiőrlésű tésztákat, teljes kiőrlésű kenyereket, illetve lencsét, babot.
Nem szabad megfeledkezned a rostokról, valamint a tiszta víz beviteléről sem, hiszen ezek nem csak a hétköznapokban fontosak, hanem a fogyási cáljaid elérésében is segítenek.
Ha éppen speciális étrend és edzésprogramot keresel, akkor VÁLASZD a 90 napos prémium életmódváltó programunkat!